Teadmiseks

Eesti Vabariigis kehtib Väärismetalltoodete seadus (RT I 2003,15,85; 2003,75,500; 2003 88,591; 2004,18,131), mis kehtestab väärismetalltootele kantavad kohustuslikud märgised - nimemärgis ja proovimärgis.
Iga valmistaja (juveliir või tootmisettevõte) peab kandma oma nimemärgise oma toodangule ja iga maaletooja peab kandma oma nimemärgise igale tema poolt maale toodud väärismetalltootele, et oleks võimalik kindlaks teha, kui peaks esinema kliendi poolseid pretensioone.
Nimemärgis pressitakse tootesse või süvistatakse laseriga. Nimemärgiseks võib olla täht, täheühend või sümbol (ka kaubamärk) tingimusel, et see on selgesti eristatav teistest Eestis kasutatavatest nimemärgistest. Kõik nimemärgised kantakse riiklikku registrisse.

NB! Väärismetalltooteks loetakse ehet või muud toodet, mille baasmetalliks on väärismetall: kuld, hõbe, plaatium. Ülekullatud toodetel ehk imitatsioonidelt ei nõuta märgistuse olemasolu.

Plaatina

Selle grupi metallide hulka (PGM) kuuluvad 6 lähedalt seotud metallid: Plaatina, Pallaadium, Roodium, Ruteenium, Iridium ja Osmium.

Plaatium on sügav valge värviga. Ta on haruldasem, kõvem ja tihedam kui kõik teised väärismetallid ja teda peetakse kullast väärtuslikumaks. Plaatiumit kasutatakse sageli kõige väärtuslikemate vääriskivdega kuna ta hoiab kive kõige kindlamalt ja tema loomulik värv annab teemantitele ja teistele vääriskividele vajaliku sära.

USAs märgitakse plaatiumit tavaliselt kas PT või PLAT. Euroopas kasutatakse 950 või PT950 märgistust.

Plaatiumi grupi metallidest (PGM):

Pallaadium (Pd)

Suhteliselt haruldane ja pehme, hõbedaselt valge metall. Kui kasutatakse juveelitööstuses, segatase pallaadiumi kullaga, et saada valget kulda.

Roodium (Rh)

On brilliantsetl hõbedane valge metall, mida kasutatakse tavaliselt plaatiumi ja valge kulla katmiseks, aga ka teiste mitteväärismetallide katmiseks. Roodium on tugev kattemetall.

Ruteenium (Ru)

On hallikas-valge metall, kaua vastupidav ja kasutatakse peamiselt juveeli -ja portselanitööstustes jt.

Iridium (Ir)

On valge, pude ja ülimalt kõva metall. Segu,mis koosneb 10% iriidiumist ja 90% plaatiumist, on palju tugevam, kui puhas plaatium. Segusid, mis sisaldavad suures koguses iriidumi, kasutatakse peamiselt tavaliste tööriistade, kirurgiliste instrumentide ja pastapliiatsite otste valmistamiseks.

Osmium (Os)

On sinakas-valge rabe metall. Osmiumi ja plaatiumi segu kasutatakse standartsetes kaaludes ja mõõtmistes.

Kuld

Kuld on kaunis ja igihaljas metall. See oli üks esimestest kaevandatavatest metallidest, kuna ta esineb tavaliselt oma loomulikus olekus 100% puhtana.

Puhas (100%) kuld on aga liiga pehme ja seda segatakse tavaliselt teiste metallidega (kullasulamid), et muuta see tugevamaks ja ehete jaoks kasutatavamaks.
Metallid, mida segatakse puhta kullaga, annavad tulemuseks erinevad kulla varjundid: kollane, valge ja roosa.

Karaadid - Näitavad puhta kulla sisaldust metallis. Lühendina: K

Hind - Järgnevalt mõned faktorid, mis määravad ära kuldehte väärtuse:

KAAL: kulda müüakse kaalu - grammid(gr) või graanid(dwt), mida raskem on ese, seda suurem on tema kullasisaldus ja seda kallim ta on.

DISAIN: disaineri ehted on kallimad, eriti kui nad on ainulaadsed.

VIIMISTLUS: spetsiaalsed viimistlused nagu matt või karestatud viimistlus lisab ehetele hinda.

Hõbe

Hõbe on kõige  peegeldavam ja taskukohane väärismetall. Puhas hõbe sisaldab 92.5% hõbedat ja  7.5% vaske

Vermel (Vermeil ing k) kullaga kaetud hõbe.

Märgistus - puhta hõbeda sisaldus:

  •     USA - 925
  •     Euroopa - 935
  •     Prantsumaa - 800
  •     Venemaa - 88 või 84

 

Vaata ka: Rahvusvaheliste sõrmuste suurused  Ehtemaailma e-poes on sõrmuste suurused näidatud lähtuvalt sõrmuse läbimõõdust!